10 mitów o klimatyzacji

10 mitów o klimatyzacji - Radmax - Klimatyzacja, Słupsk, Koszalin, Bytów, Miastko, Szczecin, Szczecinek, Chojnice, Biały Bór, Reda, Rumia, Wejherowo, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Kościerzyna

Klimatyzacja posiada bardzo dużo grono zwolenników, co i przeciwników. Dziś omawiamy 10 mitów o klimatyzacji.

Klimatyzacja powoduje przeziębienia.

Niezupełnie. Pierwszy z 10 mitów o klimatyzacji bardzo często podnoszony przez przeciwników klimatyzacji mówi, że używanie jej powoduje przeziębienia. Jest to częściowa prawda, gdyż wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie zależy od sposobu, w jaki z niej korzystamy.

Optymalną różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem powinna wynosić nie więcej niż 6-7 stopni. Nawiew klimatyzacji powinien nie być bezpośrednio skierowany na ludzi. Jeżeli zimne powietrze zmiesza się z ciepłym to przebywającym w pomieszczeniu osobom klimatyzacja na pewno nie zaszkodzi. Nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcję regulowania strumienia powietrza.

Alergicy nie powinni korzystać z klimatyzacji.

Fałsz. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne biofiltry i filtry plazmowe, które eliminują do 80% zanieczyszczeń z powietrza takich jak kurze, pyłki roślin, roztocza oraz zarodniki pleśni i grzybów, a nawet bakterii i wirusów. Silne właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze posiadają filtry z atomami srebra.

Ale nie tylko alergicy powinni korzystać z klimatyzacji. Na takie rozwiązanie powinni zdecydować się również przewlekle chorzy pacjenci, np. z chorobami serca.

Warto jednak zaznaczyć, że warunkiem dobroczynnego działania klimatyzatora jest jego regularne serwisowanie, czyszczenie i dezynfekowanie.

Klimatyzacja jest trudna w utrzymaniu.

Fałsz. Tak naprawdę, wystarczy wykonać przegląd i odgrzybianie średnio dwa razy do roku, aby mieć pewność, że nie będzie negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Warto pamięć o regularnym serwisowaniu urządzenia, gdyż w ten sposób nie tylko dbamy o własne zdrowie, ale również o swój budżet, ponieważ odpowiednio serwisowane urządzenie będzie służyło nam latami.

Klimatyzacja wpływa na inne urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu.

Prawda. Warto jednak podkreślić, że jest to wpływ jak najbardziej korzystny. Prawidłowo działająca klimatyzacja nie tylko pochłania kurz, ale również utrzymuje w pomieszczeniu stały poziom wilgotności, który pozytywnie wpływa na znajdujące się w nim urządzenia wydłużając ich żywotność.

Klimatyzacja tylko chłodzi.

Fałsz. Klimatyzacja, chociaż nie zastąpi pieca C.O. To jednak może okazać się bardzo użyteczna podczas wiosny i jesieni. Dzięki możliwości regulowania temperatury możemy sprawić, że urządzenie będzie wiało ciepłym powietrzem.

Klimatyzacja ma wpływ na wydajność pracy.

Prawda. Przeprowadzone badania wykazały, że praca wysoka temperatura gwałtownie obniża wydajność umysłową, a co się z tym wiążę także i efektywność pracy. Każdy, kto kiedyś musiał pracować w upalnym i dusznym biurze, wie jak takie temperatury wpływają na naszą chęć do pracy. A wszech obecne wiatraki i wentylatory nie zawsze się sprawdzają.

Natomiast dobrze zamontowana i serwisowana klimatyzacja pozytywnie wpłynie nie tylko, na jakość oraz wydajność pracy, ale także na higienę w miejscu pracy.

Klimatyzacja zastąpi wentylację.

Fałsz. Klimatyzacja nie ma nic wspólnego z wymianą powietrza, odpowiada ona jedynie za zmianę temperatury i wilgotności. Natomiast nie dostarcza ona świerzego powietrza bogatego w tlen, oraz nie usuwa dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń gazowych.

Każde pomieszczenie wyposażone w klimatyzator musi być wentylowane.

Klimatyzacja jest głośna.

Niezupełnie. Najczęściej głośne klimatyzatory to te z dolne półki, natomiast urządzenia markowe są dobrze wyciszone, ale pracę klimatyzatora i tak słychać. Najbardziej hałaśliwą częścią jest sprężarka, dlatego na głośną pracę narzekają głównie posiadacze klimatyzatorów monoblokowych, ponieważ mechanizm chłodzący jest w nich umieszczony w jednej obudowie z resztą podzespołów.

Problem ten został rozwiązany poprzez wprowadzenie na rynek urządzeń typu Split. W tym przypadku hałaśliwa sprężarka została umieszczona w jednostce zewnętrznej instalowanej poza domem. W pomieszczeniu natomiast panuje błoga cisza, ale hałas słychać na zewnątrz i należy brać to pod uwagę wybierając miejsce jego montażu.

Warto też zapoznać się z etykietą energetyczną. Tam znajdziemy informację jak głośne jest urządzenie. Np. klimatyzator o mocy 3,5 KW może w trybie cichym pracować z głośnością nieprzekraczającą 19 dB(A), podczas gdy średni poziom hałasu w sypialni to około 30 dB(A). Takie urządzenie jest praktycznie nie słyszalne.

Do każdego pomieszczenia trzeba kupić osobny klimatyzator.

Fałsz. W tym celu można zdecydować się na zakup systemu Multi-split, do którego można podłączyć od 4 do 10 jednostek wewnętrznych (w zależności od producenta).

Klimatyzacja zużywa dużo prądu.

Prawda. Po zamontowaniu klimatyzacji rachunki za prąd na pewno wzrosną. Dlatego kupując klimatyzator warto zainwestować w taki, który został wyposażony, w inwenter płynnie dostosowujący efektywność pracy sprężarki do obciążenia cieplnego. W ten sposób możemy ograniczyć zużycie prądu nawet o 30% w porównaniu do urządzenia ze sprężarką o stałej wydajności.

Warto również sprawdzić, jaką wybrany przez nas klimatyzator posiada klasę energetyczną. Najlepsze będą te z literką A, natomiast najwięcej prądu pobierać będą te oznaczone literą G.

Podsumowanie 10 mitów o klimatyzacji

Podsumowując 10 mitów o klimatyzacji, na pewno nie należy się jej obawiać. Tak jak wszystkie inne urządzenia, z których korzystamy każdego dnia odpowiednio zainstalowane i regularnie serwisowane przed fachowców będą nam służyć przed długie lata.